The Cost of Whole Foods

The Cost of Whole Foods

There’s another bonus to eating healthy whole foods.  Although the name may now be synonymous with that fancy grocery store, whole foods are much cheaper than processed foods.  They’re also available everywhere.

A bag of healthy brown rice is going to be cheaper than a fancy prepackaged rice mix!

Of course, there may be a different cost to eating healthy whole foods: the preparation time.  It’s hard to deny that popping a processed sandwich pocket in the microwave for three minutes is easier than cooking a proper meal with whole-food ingredients.

The goal is just to decrease the number of processed foods you eat and increase the proportion of healthy whole foods. That isn’t hard, especially when it comes to snacks.  The next time need something to tide you over, eat a handful of nuts or a piece of fruit instead.  It’s no harder than reaching for an energy bar — you’ll even be spared the labor of unwrapping it.

Make it happen

We will support your goals, guide your fitness and make it fun. Most importantly, we will know who you are and care that you’re here!

DAY TRIAL

Making fitness a habit isn’t easy, but Viva makes it a whole lot more fun! Try our 10-Day free trial and find your fitness solution!

OUR MISSION & VALUES

“Inspiring you to live YOUR best life”

Your Family here at Viva Fitness are constantly striving to improve and exceed your personal expectations in creating an enjoyable lifestyle. Through our professional and passionate team, together we will ‘make it happen’…